Po godzinach

Jak ja to zrobiłam, że się tutaj pojawiłam? Początki blogowania

Moja przygoda z blogowaniem zaczęła się nagle. Mam nadzieję tylko, że przysłowie „co nagle, to po diable” skrzętnie mnie ominie.
Jednego dnia pomysł pojawił się w mojej głowie, następnego już chciałam istnieć. Myślisz, że to możliwe? Nierealne. Nie zdawałam sobie sprawy tak na prawdę jak założyć bloga, jak wiele pracy i zdobywania informacji jeszcze mnie czeka.

Oto jestem!!!
Po mniej więcej półtora miesiąca codziennych, wielogodzinnych przygotowań, mój blog wystartował. Zdaje sobie sprawę, że długa i kręta droga jeszcze przede mną, a to co już wiem, to zaledwie zalążek.

jak założyć bloga

Założeniem od samego początku było to, by blog miał ręce i nogi, mam nadzieję, że nie zapomniałam przy tym o głowie.
Skąd czerpię wiedzę blogerską? Głównie z innych blogów. Wielu moich starszych kolegów i koleżanek przetarło już te szlaki, a teraz chętnie dzieli się tą wiedzą, za co jestem im ogromnie wdzięczna.
Niezwykle pomocny okazał się pierwszy blog, na którego trafiłam, Doroty Zalepy kameralna.com.pl, gdzie autorka sprawnie i szybko przeprowadza nas przez kulisy blogowania Co było następne? Kolejne blogi, dziesiątki. Wśród nich wymienić warto na pewno: jak-zalozyc-bloga.info, zarabiamnablogu.pl, urszula-phelep.com, czy alfabloger.pl i kobietawe-biznesie.pl. Codziennie odkrywam coś nowego, ostatnio „Podręcznik początkującego blogera” (znajdziesz tam wiele wskazówek jak założyć bloga), e-book, który powstał przy współpracy grona poczytnych blogerów, pod redakcją Alexis (alexisross.com/pl) i Weroniki (plasterekcytryny.pl).
Pytań i wątpliwości mam jeszcze całe mnóstwo, na szczęście odpowiedzi krążą już gdzieś w sieci.  Jedno już wiem na pewno, blogowanie zjada czas jak pac man, z tym musisz się liczyć.

A więc, jak to zrobiłam, że się pojawiłam?
Wchłonęłam i przetworzyłam informacje, wykupiłam domenę i miejsce na serwerze.
Temat bloga? Na jednym z serwisów przeczytałam, że „tematyka jest w Tobie. Pisz o tym, co jest Twoją pasją, na czym się znasz, co Cię interesuje, czego się chcesz uczyć”. Proste? Proste! Mam jedną pasję – życie, więc blog musi być wielotematyczny.
Następny punkt – nazwa i tu niestety nie było już tak hop siup. Po dwóch dniach nadal nic się nie urodziło, za to przyszło samo, kiedy się tego najmniej spodziewałam, chyba bocian przyniósł. Run The Words – uruchomić słowa i już wiedziałam, że to było to.
Kolejna rzecz do zrobienia – skórka i tu po parogodzinnych, mozolnych poszukiwaniach padło, na któryś z tysięcy szablonów na Themeforest.net.

jak założyć bloga

Czy teraz już było łatwiej? Pomarzyć rzecz ludzka. Dopasowanie szablonu, logo, tematy, portale społecznościowe, licencje, prawa autorskie, Blogovin, SEO, setki zrobionych zdjęć, banki zdjęć, aż w końcu dwa słowa O MNIE i pierwsze posty. Dużo tego.

Mimo wszystko piórka mi nie opadły, wręcz trzepoczą na wietrze. Dziękuję mojemu narzeczonemu za motywację i cierpliwość i moim dwóm, wspaniałym siostrom, za ich jak ważne dla mnie zdanie i wtrącone trzy grosze. Pokłon składam również w stronę mojego małego duszka pomocnika za całe jego techniczne wsparcie. Bez ich pomocy byłoby mi znacznie trudniej.

O czymś zapomniałam? Na pewno, ale dopiero raczkuje i dużo jeszcze przede mną. Chciałabym wykrzyczeć tu teraz jakże słynne ostatnio hasło „brawo ja”, ale na oklaski jeszcze stanowczo za wcześnie.

Czy już teraz wiesz, jak założyć bloga? Ty też jesteś dopiero na początku blogowej drogi, chętnie podzielę się zdobytą wiedzą. Pytaj, powiem wszystko, co wiem. Sięgnij do wspomnianych powyżej blogów, a wiele informacji z nich zyskasz.
Jesteś już obeznana z tematem, dobrze znasz ten świat? Podziel się w komentarzach zdobytą wiedzą, skieruj na pomocne blogi, a pomożesz mi sprawić, że będzie to miejsce, do którego chętnie będziesz zaglądać.

Przeczytaj Również

3 komentarze

 • Reply
  Natalia
  27 lutego 2016 at 12:50

  Twój blog jest bardzo pozytywny i pomocny 🙂
  Pozdrawiam Cię i zamierzam podglądać :))
  Zwłaszcza, że teraz mam co prawda świeżutki blożek kosmetyczny ale przymierzam się do bloga podróżnego 🙂

 • Reply
  KAROLINA
  27 lutego 2016 at 16:53

  Dziękuję i bardzo mi miło to czytać 🙂

 • Reply
  „Elementarz Stylu” Katarzyny Tusk – co zmienił w moim życiu? - Uruchomić Słowa - Blog Lifestylowy
  12 marca 2016 at 00:15

  […] odwiedziłam bloga makelifeeasier.pl, a po nim następnego i następnego (tu przeczytasz o moich początkach blogowania). I tak oto książka natchnęła mnie, nie tylko do uporządkowania szafy, ale także, a może […]

 • Dodaj komentarz