Po godzinach

Jak dbać o miłość, cztery pory roku w związku

Każdy „związek uczuciowy jest podobny do ogrodu – jeśli ma rozkwitać, musi być regularnie podlewany. Każdej porze roku odpowiada specyficzny rodzaj pielęgnacji. Trzeba wyrywać chwasty i siać nowe ziarno” (John Gray „Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus”).
Jak dbać o miłość, cztery pory roku w naszym związku.

jak dbać o miłość

Wiosna
Zakochanie jest jak wiosna. Wiosna to wymarzony czas na miłość. Przyroda budzi się do życia, wszystko w koło kwitnie, ptaki śpiewają, promienie słoneczne ogrzewają nasze policzki, dosłownie cud, miód i malina. Czy można sobie wymarzyć lepszy czas na romantyczne spacery, popołudnia spędzone w kawiarni, wieczorne wypady do kina? Wszędzie w koło napotyka się zakochane pary, trzymające się za ręce. Pierwsze pocałunki, muśnięcia ręki, pierwsze spojrzenia w oczy i to uczucie, kiedy kolana się pod Tobą uginają, serce wali jak młot, a ziemia się zapada.

jak dbać o miłość

Okres zauroczenia jest cudowny, czujesz wręcz, że możesz latać i nikt Ci skrzydeł nie podetnie i daj Bóg, niech ten stan Ci towarzyszy jak najdłużej. Na tym etapie, nikt z nas nie zastanawia się, jak dbać o miłość i że w ogóle trzeba to robić.

Ale co stanie się, gdy pewnego dnia obudzisz się i zobaczysz, że nastało lato?

 

Lato
Ten poranek o dziwo nie jest zbyt przyjemny. Uświadamiasz sobie, że nie jesteś już tak szczęśliwa, że nie tak to sobie wszystko wymarzyłaś. Dopada Was codzienna rutyna, obowiązki, praca, dom, rodzą się frustracje i rozczarowania. Zapomniałaś przez wiosnę, że on jest z Marsa, a Ty z Wenus? Czas na usunięcie chwastów i podlanie naszego ogrodu, przecież słonko ostro grzeje.

Jak dbać o miłość, by ciągle w nas kwitła i owocowała? Czy może da się ominąć lato i sprawić by wiosna wiecznie trwała?  Szczerze w to wierzę.
Kluczem do sukcesu udanego, szczęśliwego związku jest, nie oszukujmy się, ciężka, ciągła praca. W miłości nie można spocząć na laurach, nie wystarczy kogoś, tylko raz zdobyć, trzeba to w kółko powtarzać.  Szczęśliwe związki, to te, które walczą, pielęgnują tę miłość i dojrzewają razem z nią. Musimy w tym zagonionym świecie znaleźć czas dla siebie i dla ludzi, których kochamy (Slow Life – może to recepta i na Twoje szczęście, sprawdź koniecznie). Pamiętajmy, sekret tkwi w małych rzeczach i radości, jaką nam dają.

jak dbać o miłość

Oto kilka sposobów jak dbać o miłość i jak przetrwać lato w burzliwych tropikach :

 • Rozmowa – to klucz do sukcesu. Rozmawiajmy ze sobą, mówmy o tym, co nas cieszy, ale i o tym, co martwi i spędza sen z powiek. Nasz partner nie jest jasnowidzem, a nasze „delikatne” sugestie są dla niego niezrozumiałe. Jestem straszną gadułą, więc u nas w domu to nie problem, możemy zapomnieć o grobowej ciszy.
 • Okazujmy sobie uczucia – to takie miłe, kiedy rano się obudzisz i przy kanapkach znajdziesz karteczkę z napisem „kocham Cię”, lub w ciągu dnia dostaniesz serduszko smsem. Nie bójmy się też tego mówić, bo nawet jeżeli się to wie, to i tak chce się to słyszeć i wciąż, i wciąż na okrągło.
 • Kolacja przy świecach, śniadanie do łóżka, znajdźmy, choć te pół godziny na celebrowanie wspólnego posiłku i podarujmy sobie przy tym telewizor.
 • Każdy lubi słyszeć, że ładnie w czymś wygląda, że dostrzeże się jego nową fryzurę, każdy z nas jest łasy komplementów i obdarowywany nimi, chętnie się zrewanżuje.
 • Chcesz, by żar Waszej miłości wciąż się tlił, zadbaj o to. Bądź piękna również w domu, dla niego. Leniwa niedziela w domu? Co z tego, zrób makijaż, wyskocz z dresów, bądź kobietą, w której się zakochał, zmysłową i piękną.

jak dbać o miłość

 • Gotujecie razem? Nie zawsze jest taka możliwość, ale gdy się nadarzy, wspólne „modlenie się” by babka nie opadła, daje więcej frajdy, później z jej jedzenia.
 • Zainteresowanie, to również ważna sprawa. Co było dzisiaj w pracy? Jak Ci minął dzień? Jadłeś obiad? Będzie Ci w tym ciepło? Te pytania, choć wydają się śmieszne i czasem irytują, świadczą o tym, że myślimy o sobie i dbamy wzajemnie.
 • Wspólne wyjście do teatru, bo ona to lubi, a następnego dnia bilard, by było i coś dla niego. Jesteśmy różni i mamy inne hobby i zainteresowania, szanujmy to i dzielmy się tym. Trafiły Wam się te same? To prawie jak wygrana w lotka.
 • Przytulajmy się, dawajmy ukradkowe buziaki, bo czułości nigdy nie za wiele.
 • Rozweselajmy się wzajemnie, śmiejmy się razem, aż brzuchy będą nas boleć.
 • Snujmy wspólne marzenia, wizja przyszłości w kolorach tęczy od razu poprawi nasz nastrój i nastawienia.
 • Dajmy też czasem odpocząć sobie od siebie, męski wypad na mecz, czy dzień spa z koleżankami, jest jak najbardziej wskazany.
 • A co powiecie na randkę? To świetny pomysł, jak za czasów pierwszych spotkań. Wychodźcie wspólnie, choć raz w miesiącu znajdźcie czas tylko dla siebie.

jak dbać o miłość

Wymieniać by tu długo można, jest mnóstwo takich drobiazgów, które połączone do kupy dadzą świetny efekt. Pracujmy nad naszymi związkami, dbajmy o nie, pielęgnujmy, bo w tym tak naprawdę tkwi sekret naszego szczęścia.

Zrób wszystko, co w Twojej mocy, by lato przeszło bez upałów i nagłych burz, przeciągnij wiosnę aż do jesieni – jeśli się da.  A po tych pogodowych wahaniach i wspólnych zmaganiach przyjdzie czas upragnionych żniw.

Jesień
To czas zbierania owoców naszej pracy, czas odprężenia i cieszenia się miłością. To czas dojrzałej miłości, akceptującej i rozumiejącej wszelkie niedoskonałości własne, ale i partnera. To czas wytchnienia.

Zima
Jest czasem refleksji, odnowy i odpoczynku. Tak, jak i w przyrodzie wszystko się zamyka i zasypia, tak i my się chowamy w swoich kokonach i zapadamy w zimowy sen.

jak dbać o miłość

Wiesz, co jest w tym najpiękniejsze? Po zimie zawsze przychodzi wiosna. Wypoczęci, z nową energią, budzimy się do życia. Nasze serca znów są gotowe na wiosenną miłość, do dzieła, zakochajmy się po raz ęty w tej samej osobie, to jest możliwe.

Ten „ogródek” też już mamy z głowy, uporządkowany i gotowy na kolejny wiosenny rozkwit.
Jakie są Twoje sposoby na zwyciężenie rutyny w związku? Czy robisz coś, aby cały czas ten płomień rozpalać, czy pozwalasz, by tlił się własnym żarem?  Jaki jest Twój patent na miłość?

Przeczytaj Również

1 Komentarz

 • Reply
  "Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus"
  13 kwietnia 2016 at 21:37

  […] Rozdział trzynasty  przeprowadzi Was, przez cztery etapy miłości, da Wam realistyczne spojrzenie na to, jak miłość zmienia się i ewoluuje. Więcej na ten temat przeczytasz we wcześniejszym wpisie. […]

 • Dodaj komentarz