Podróże

Weekendowa wizyta w St Albans i odwiedziny w Brighton.

Weekendowa wizyta w St Albans i odwiedziny w Brighton.

Jestem tu prawie pięć lat, a tak naprawdę dopiero teraz dostrzegam piękno i urok Anglii. Dopiero teraz chce mi się ją zwiedzać i każdą wolną chwilę poświęcam na poznawanie tej zagadkowej wyspy. Z upływem każdego kolejnego roku, wyspa odkrywa mi swoje karty, nie mogę się już tylko doczekać, kiedy trafię na Jokera.

st albans 8

st albans 16Wiosna w Wielkiej Brytanii zachwyca. Jest tu tak niesamowicie zielono, a krzewy aż się uginają pod ciężarem kolorowych kwiatów. Z każdego zakamarka zerkają niepozorne tulipany, fasady budynków toną w fiolecie, nieziemsko pachnącej Wisterii, a Rododendrony rozsiewają swój czar różowo – fioletowych pąków dosłownie wszędzie. Wiosna w Anglii jest wyjątkowo piękna, można się w niej zakochać, pod warunkiem oczywiście, że deszczowa pogoda nas trochę oszczędzi. To wymarzony czas na podróżowanie.

st albans 1

st albans 22

st albans 3Ten weekend był niezwykle wyjątkowy i intensywny. Wystartował w piątek równo ze wschodem słońca wizytą w St Albans, a metę zaliczył poniedziałkowym zachodem słońca w Brighton, a w międzyczasie znalazł krótką pauzę, relaksując się w spa.

st albans (2)

st albans 7W St Albans, leżącym w hrabstwie Herdforshire postawiłam głównie na shopping, ale i pozwiedzać się mi coś udało i pyszną kawą i ciachem uraczyć się miałam czas.

st albans 13

st albans 12

Co warto zobaczyć, będąc w St Albans:

  • Fragment kamiennego muru rzymskiego
  • Główną bramę opactwa (dziś St Albans School)
  • Teatr rzymski, jedyny widoczny przykład w Wielkiej Brytanii
  • Wieżę zegarową z początku XV wieku – jedna z niewielu w Anglii
  • Sopwell – ruiny XVI-wiecznego dworku wybudowanego w miejscu średniowiecznego klasztoru
  • W środy i w soboty odbywa się tu (od X wieku) najstarszy targ w Anglii na ulicach miasta, na którym można kupić dosłownie wszystko
  • Katedra pw. św. Albana na Holywell Hill.

st albans 2

st albans 5

st albans 6To miasto świetnie się też spisuje pod względem zakupów, jeżeli nie lubisz wielkich tłumów. To, co mnie najbardziej zainteresowało, to ilość sklepów z lampami. Biorąc pod uwagę to, że się powoli szykujemy do urządzania naszego gniazdka, sklepy z wyposażeniem są ostatnio przeze mnie najchętniej odwiedzane, a do romantycznego oświetlenia wnętrza przykuwam szczególną wagę, tak jak i do świeżych kwiatów.

st albans 10

st albans 11

st albans 17Kolejny dzień to było istne byczenie się w spa, miałam na tyle czasu, by skończyć lekturę „Marketingu partyzanckiego” i porządnie wypocząć. Może i mało relaksacyjna książka, ale jakże mnie natchnęła do działania, polecam wszystkim bardzo serdecznie. Czasem przydaje się wyjechać na prawdziwe wygnajewo, gdzie pomarzyć można o Wi-Fi i zasięgu i nadrobić książkowe zaległości. Przydałby się choć jeden taki weekend w miesiącu.

st albans 15

st albans 19

st albans 20

st albans 21

st albans 14W poniedziałek udało nam się odwiedzić Brighton i z całą pewnością mogę stwierdzić, że nie był to ostatni raz, kiedy tam zawitaliśmy. Brighton jest tak ciekawym nadmorskim miastem, że na pewno zasługuje na odrębny wpis, a wszystkim, którzy rozważają przyjazd tu, serdecznie polecam tę wycieczkę.

st albans 9

st albans 4

st albans 18Ten koń tak mi pozował ślicznie do zdjęć, że w podzięce dostał wszystkie nasze jabłka 🙂

Śmieszne jest to, że im bliżej mojego wyjazdu z Anglii, tym bardziej mi się tu podoba. Chyba Wielka Brytania, takimi miejscami jak Worthing, St Albans, czy Brighton, próbuje mnie przekonać, żebym jeszcze trochę tu została. A jakie na Tobie wrażenie wywarła ta tajemnicza wyspa?

Przeczytaj Również

Brak Komentarzy

Dodaj komentarz